Kako održavati svilene jastučnice?

Oh, čim čitate ovaj članak, znači da već imate svoju svilenu jastučnicu! Divno! Ako vas brine kako se brinuti o osjetljivim svilenim jastučnicama, imam dobre vijesti: uprkos ustaljenom vjerovanju, svilene jastučnice je zapravo jako lagano održavati! Svilene niti se vremenom stanjuju i taj proces se značajno ubrzava ukoliko s njima grubo postupa dok su mokre, ukoliko je voda u kojoj ih peremo prehladna ili vrela, ili ukoliko su izložene direktnoj sunčevoj svjetlosti ili direktnim, jakim izvorima toplote. Ali, ne brinite, napisale smo ovaj detaljan vodič kako održavati svilene jastučnice i ukoliko se budete pridržavali naših savjeta, svilene jastučnice će godinama biti vaš mali noćni SPA kutak kreveta!

Koliko često prati svilene jastučnice?

Činjenica da je svila hidrofobična čini cijeli ovaj proces uveliko lakšim! Kao jedini prirodni materijal koji ima svojstvo odbijanja vlage, svila jako teško upija vodu, znoj ili ulja s kože. To znači da svilene jastučnice ne treba prati jednako često kao pamučne, lanene ili jastučnice drugih materijala. Svila je jednostavno ne prlja tako brzo!

Koliko često prati svilene jastučnice je ipak pitanje koje zahtjeva individualne odgovore. Ukoliko dolazi do prekomjernog znojenja noću ili ukoliko je koža lica normalna do masna, u tom slučaju bi jastučnice trebalo prati po potrebi. Standardna preporuka je da se svilene jastučnice u ovim navedenim slučajevima peru jednom sedmično.

Ukolik imate suhu do normalnu kožu lica, u tom slučaju svoje svilene jastučnice možete prati jednom u 10 dana.

Svilene jastučnice, Svilena jastucnica
Svilene jastučnice Silk by Zdravokosa

Kako prati svilene jastučnice?

Jako brzo i jednostavno! Svila se jednostavno ne prlja jednako brzo kao drugi prirodni materijali, poput lana ili pamuka, bez obzira na njihovo tkanje. Osim što prirodno odbija vlagu i vodu, svila ima antifungalna i antibakterijska djelovanja. To znači da je svila idealan prirodni materijal koji želimo u dodiru sa svojom kožom oko 2700 sati svake godine, koliko u prosjeku godišnje provedemo na jastučnici.

Preporučeno pranje svilenih jastučnica je u mlakoj vodi, jako kratko i jako nježno. Deterdžent koji se preporučuje za pranje svilenih jastučnica je deterdžent koji je namijenjen za svilu i/ili osjetljive tkanine, te onaj koji po mogućnosti ima neutralnu pH vrijednost.

Osim što prirodno odbija vlagu i vodu, svila ima antifungalna i antibakterijska djelovanja

Svila je jako osjetljiva tkanina, a tkanje svile od kojeg krojimo svilene jastučnice je ono što ju čini još delikatnijom. Kako bi se sačuvali svi končići i kako bi svilena jastučnica trajala što duže, potrebno ju je prati na sljedeći način: u veliku posudu naspite mlaku vodu u koju ćete dodati tek mrvicu deterdženta namijenjenog pranju svile. Promiješajte vodu dok se deterdžent potpuno ne istopi u vodi. Zatim, u vodu ubacite svilenu jastučnicu i potopite ju do kraja. Ostavite ju minutu ili dvije, a zatim ju nježno izgnjavite prstima. Svila se ne bi smjela grubo pritiskati, gnječiti niti trljati. Kako smo već napomenule, svila je takva da sve što želimo oprati s nje, vrlo lagano samo sklizne sa tkanine, bez puno truda. Uz sporo miješanje vode, ostavite svilenu jastučnicu potopljenu još jednu ili dvije minute, a zatim ju izvadite iz vode, uz lagano cijeđenje. Zamijenite vodu sa deterdžentom čistom, mlakom vodom i isperite jastučnicu sve dok voda ne postane potpuno bistra.

Svilene jastučnice se ne cijede tako da je sasvim u redu da izvadite jastučnicu iz vode, nježno ju stisnete, i zatim okačite na sušilo ili vješalicu za odjeću.

Svilene gumice za kosu, svilene srcunchie za kosu
Uz kupovinu bilo kojeg proizvoda, možete izabrati outlet svilenu gumicu za samo 2EUR!

Kako sušiti svilene jastučnice?

Da, da, svaka faza u pranju svilene jastučnice zahtijeva svoj paragraf! U Silk by Zdravokosajako vodimo računa o detaljima i ponosne smo na svoju temeljitost!

Sušenje svilenih jastučnica je jednostavno — treba da bude na blagoj temperaturi i u hladu.  Najjednostavnije je da ih ostavite da se cijede i suđe u tuš kabini ili iznad kade za kupanje, na vješalici za hlače koja ili ima žabice na koje možete zakačiti svilenu jastučnicu ili ju presaviti i pstaviti da se tako ocijedi i osuši. Možete ju, naravno, sušiti i na sušilu za veš. Obratite pažnju da su sve nabrojane opcije glatke i da nema ničega na što bi se svila mogla zakačiti, kako se ne bi izvukli končići i oštetio materijal.

Sušenje svilenih jastučnica je jednostavno — treba da bude na blagoj temperaturi i u hladu.

Važno je napomenuti da se svila nipošto ne suši na radijatoru, blizu kamina ili — oh, my! — u sušilici za veš (sama pomisao na ovo nam slama srce!).

Kako peglati svilene jastučnice?

Naš savjet je: nikako! Zapravo, imamo par trikova kako da se svilene jastučnice “same ispeglaju”! Da, nismo se šalile kada smo rekle da je svilene jastučnice lagano održavati! Peglanje svilenih jastučnica je još i lakše, ponajviše zato što uopće nije peglanje!

  1. Vješalicu sa ispravljenom suhom svilenom jastućnicom ostavite u kupatilu dok se tuđirate i para će sama odraditi posao peglanja za vas!
  2. Prespavajte na pogužvanoj svilenoj jastučnici, i probudite se ujutro sa — ispeglanom jastučnicom! Svili treba jako malo toplote i pritiska da bi se svilene niti ispravile, pa su pritisak i toplota koji nastaju dok spavamo sasvim dovoljni da se svila “magično” ispegla.

Ukoliko pak odlučite ispeglati svoju jastučnicu na tradicionalni način, za to će vam trebati tek par minuta, pegla na najslabijoj temperaturi i po mogućnosti zaštita u vidu pamučne gaze preko koje ćete peglati svoju svileniu jastučnicu. Iako se najlakše peglaju kada su mokre, preporučujemo da svilene jastučnice ipak peglate kada su potpuno suhe. Svila je, baš kao i kosa, najsojetljivija kada je mokra.

Svilena kapa za spavanje, svilena kapa za kosu
Svilena kapica za spavanje

Kako čuvati svilene jastučnice?

Svila je materijal koji je hipoalergen, pa vas grinje i ostali nametnici od kojih inače strahujemo ne moraju brinuti. Dovoljno je da je svilena jastučnica potpuno suha prije nego ju odložiteu ormar, da je na mjestu koje nije vlažno i — to je to!

Svila je u isto vrijeme jedan od najsnažnijih materijala pronađenih u prirodi i najdelikatnija prirodna tkanina. Svilena jastučnica može trajati godinama uz pravilno održavanje i brigu. Kako je tesktilna industrija jedan od najvećih zagađivača našeg eko-sistema, toplo preproučujemo da svoje jastučnice održavate prema uputama, kako bi trajale što duže.

Kada odlučite da je vrijeme za nove svilene jastučnice, imamo par upcycling ideja šta biste mogle napraviti od onih koje više ne koristite! Pročitajte ih u članku Kako upciklirati staru svilenu jastučnicu